آیت الله دکتر محمدهادی عبدخدایی با تبیین سیر تاریخی زندگی امام صادق(ع) و همزمانی زندگی آن حضرت با امام سجاد(ع) به مدت ۱۸ سال و امام باقر(ع) به مدت ۱۹ سال و بهره‌گیری از عرفان ناب امام سجاد(ع) افزود: امام صادق(ع) ادامه دهنده مکتبی هستند که امام باقر(ع) به راه انداختند. و بزرگترین حرکت اسلامی در قرن دوم هجری توسط ایشان صورت گرفت.

به گزارش قدس آنلاین، دکتر عبدخدایی دیروز در مراسم سالروز شهادت امام صادق(ع) در مدرسه علمیه عالی نواب (مشهد) با بیان اینکه برنامه ائمه اطهار(ع) در ارتباط با فرهنگ اسلامی از وسعت، اصالت و قدمت برخوردار بود، افزود: امروز در تمام دنیا، چه در حوزه‌های علمیه و چه دانشگاه‌های جهان، دانشمندی را که چهار هزار شاگرد پرورش داده باشد، سراغ نداریم.

وی افزود: مرحوم شیخ مفید، ابن شهر آشوب و شیخ طبرسی در آثار خود از یکی از شاگردان امام صادق(ع) نقل کرده‌اند که گفته است در مسجد کوفه ۹۰۰ نفر از شیوخ اهل تسنن و تشیع را دیدم که همواره افتخار می‌کردند که از امام صادق(ع) روایت نقل می‌کنند. امروز نیز می‌توانیم فیوضات و آثار به جا مانده از مکتب امام صادق(ع) را که اصل آن از قرآن اقتباس شده، ببینیم.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه ضرورت تفقه در دین اشاره کرد و افزود: متأسفانه ما به اندازه یک صدم نیاز جهانی روحانی نداریم، بنابراین باید تلاش کنیم به این نیاز جهانی پاسخ دهیم و بهترین و مستعدترین فرزندان خود را برای ترویج دین و مکتب امام صادق(ع) به حوزه‌های علمیه بفرستیم.

آیت الله عبدخدایی افزود: دین منحصر به شریعت نیست، بلکه مجموعه‌ای از احکام، اخلاقیات و فرهنگ است، بنابراین باید با نگاه فقهی و اجتهادی به مجموعه دین نگریست و تلاشهای صورت گرفته طی ۱۲۰۰ سال توسط فقهای شیعه را نادیده نگرفت و در زمینه‌های اعتقادی، تفسیری و سیاسی باید تلاش کرد.

وی افزود: باید ۱۰ سال زندگی سیاسی پیامبر(ص)، عهدنامه‌ها و نامه‌ها و پیمان‌نامه‌های ایشان و ۵/۴ سال حکومت امام علی(ع) را راهگشا قرارداد و سیره این بزرگواران را امروز عملی کرد.

وی در پایان به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر که فرمودند «صلحی که دشمن تو می‌گوید و رضایت خدا در آن باشد، آن را رد نکن تا کشورت امنیت پیدا کند، اما بر حذر باش از دشمن بعد از مصالحه‌اش»، افزود: امروز در عرصه سیاست خارجی طبق بیانات امیرالمؤمنین(ع) باید به شگردهای دشمن حسن ظن نداشت و همواره باید نسبت به مکر و حیله‌اش پس از صلح هوشیار بود.