آیت الله  دکتر محمد هادی عبدخدایی در مراسم شب عاشورا در جمع خدام حرم مطهر رضوی در دارالحکمه پایداری در راه هدف را درس عاشورا تا قیامت عنوان کرد و گفت: عاشورا درس عشق به خدا می دهد و  برجسته ترین ویژگی ۷۲ یار امام حسین(ع) اخلاص بود و اصحاب سیدالشهداء همه سختی ها و مهمترین آن نگرانی داشتن نسبت به خانواده و ناموس را تحمل کردند تا با امام حسین(ع) باشند.

وی تعهد، عشق، ارادت و قصد قربت را لازمه خادمی حرم امن الهی و اولیاء او دانست و تاکید کرد: خادم باید به خادمی خود افتخار کند و ارزش این افتخار را بداند و در هر لحظه به یاد خدا باشد.

ایشان با اشاره به فاجعه منا و تاکید مقام معظم رهبری بر پیگیری عاملان این فاجعه، گفت: این فاجعه یا بر اثر بی لیاقتی آل سعود رخ داده یا شرارت و توطئه ای از سوی دشمنان بوده است.

آیت الله عبدخدایی با تاکید بر اینکه آل سعود باید جوابگوی وقوع این فاجعه باشد، تصریح کرد: کشورهای اسلامی و سازمان ملل و دستگاه دیپلماسی کشورمان باید با جدیت پیگیر ماجرا باشند.

وی با بیان اینکه دشمنان قصد دارند دست ما را از خانه خدا کوتاه کنند، گفت: حفظ این مرکز عبادی به جهت ارتباطی که با مسلمانان جهان برقرار می کنیم، ضروری است و مسلمانان جهان باید بدانند مرکز دینی اسلام توسط چه گروهی اداره می شود. مکه و مدینه متعلق به یک گروه نیست، بلکه متعلق به همه مسلمانان است و باید مجمعی از نخبگان مسلمان جهان برای مدیریت حج گرد هم آیند.

مشهد مقدس سالانه میزبان میلیون ها زائر داخلی و خارجی است و به خصوص در ایام نوروز، شب های قدر، محرم وصفر که حرم مطهر امام رضا(ع) با ازدحام جمعیت رو بروست به عنایت خدا و مدیریت قوی، لایق، مدبر، متعهد، دلسوز اینجا اتفاقی نمی افتد البته باید مراقب بود دشمنان شرارت نکنند. کسی به زائر می تواند خدمت کند که ارادتمند و عاشق باشد، خادمان بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) با عشق، علاقه، ارادت و دلسوزی فراوان در طول سال میزبان میلیون ها عاشق از سراسر دنیا هستند. با وجود ازدحام جمیعت زائران در حرم خادمان عاشقانه از آن ها استقبال می کند، عده بسیاری کفشداری می کنند، چندین نفر با شوق سالمندان را با ویلچر به مقصد یاری می کند، برخی صحن و سرای رضوی را عاشقانه جارو می زنند و عده ای برای برقراری نظم و آرامش آن می کوشند.

دکتر عبدخدایی با تحسین مدیریت و استقبال باشکوه زائران چند میلیونی کربلا در اربعین سال گذشته گفت: حادثه منا نشان داد که آل سعود از اداره سه میلیون نفر عاجز است و دولتی است که لیاقت مدیریت سه میلیون زائر بیت الله الحرام را ندارد، متأسفیم که عالی ترین مرکز دینی به دست چنین کسانی افتاده است.

آیت الله عبد خدایی با تأکید بر این که این بی لیاقتی و بی عرضگی باید مورد بررسی قرار گیرد، اظهار کرد: مدینه و مکه مربوط به دولت خاصی نیست بلکه متعلق به تمام مسلمانان دنیا است چنان که در دنیا مجامع بین الملی وجود دارد که برای همه پذیرفته شده که گرچه فلان مجمع در یک کشور خاص است آن کشور فقط پذیرایآن مجمع است و حق مداخله ندارد.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: سازمان ملل در آمریکا است و کسانی هم که با آمریکا موافق نیستند و رابطه دیپلماسی ندارند، در آن جا حضور پیدا می کنند و آمریکا حتی به خود اجازه نمی دهد در جریان سازمان ملل به صورت مستقیم وارد شود، گرچه غیر مستقیم شرارت هایی دارد.

وی تصریح کرد: یونسکو و بین المجالس از دیگر تشکیلات بین المللی است و در کشورهایی که قرار دارند دولتش حاکمیتی برآن ها ندارد.

 

دکتر عبد خدایی خاطرنشان کرد: مکه و مدینه متعلق به یک و نیم میلیارد مسلمان است که باید زیر نظر مسلمانان، افراد دلسوز عاشق و معتقد اداره شود و کسی که ارادتمند نیست خداحافظی کند.