آیت الله دکتر محمدهادی عبدخدایی در بزرگداشت شصتمین سالگرد شهادت شهید نواب صفوی که در ۲۶ دی ماه ۱۳۹۴، در مهدیه مشهد برگزار شد، به بیان سه ویژگی این شهید پرداخت و افزود: ویژگی اول این شهید را اخلاص و توکل ایشان به خداست؛ در دل ایشان نور خدا می‌درخشید و برای قرآن و اجرای احکام خدا می‌تپید. شب زنده‌دار بود و قرائت قرآن زیبایش، شبانه‌ همه را به یک دنیای از معنویت می‌برد.
وی با بیان اینکه در راه خدا، هیچ ملامتی روی شهید نواب صفوی اثرگذار نبود، تصریح کرد: ایشان یک تنه در آن سن، مقابل استکبار جهانی می‌ایستد و شعار نه روس، نه انگلیس و نه آمریکا را سر می‌داد؛ با طاغوت زمانش آنچنان می‌جنگد و مبارزه می‌کند که همه را بهت و حیرت فرو می‌برد .
دکتر عبدخدایی دومین ویژگی این شهید را اندیشه‌شان در خصوص تشکیل حکومت اسلامی دانست و ادامه داد: در آن زمان هیچ‌کس به حکومت اسلامی فکر نمی‌کرد و باور نداشت. حتی مرحوم صاحب‌جواهر در کتاب امر به معروف و نهی از منکر، حکومت اسلامی و ولایت فقیه را آرزومند است. ولی شهید نواب صفوی باور داشت که می‌شود و امکان‌پذیر است و امام راحل آمد و این باور را پیاده کرد و به تحقق رساند و در سیاست جهانی یک راه و دکترین جدیدی باز کرد.
ایشان با بیان این که آن روزها دو قدرت شرق و غرب جهان را به بین خودشان تقسیم کرده بودند، گفت: آن سید جوان  خونش برای اجرای احکام و قرآن می‌جوشید و سرانجام در این راه شهید شد. خود شهید هم می‌گفت “آنچنان بمیرم که از هر قطره خونم صدها نواب برخیزد”. اکنون بیاید و ببیند که در یمن، ‌لبنان و در دنیای اسلام، به برکت امام راحل(ره) و به رهنمود آن بزرگوار تاریخ هزاران نواب فریاد اسلام‌خواهی‌شان بلند است.
آیت الله  دکتر عبدخدایی سومین ویژگی شهید نواب صفوی را غربت او در دوره‌ای که به شهادت رسید دانست و تاکید کرد: در آن زمان کسی جرات نمی‌کرد حتی در حوزه علمیه نام او را به زبان بیاورد.  من ایام شهادت ایشان ایران نبودم. سایه غم بر تمام روحانیت و تمام افرادی که می‌شناختم پرتو انداخته بود. وقتی به ایران آمدم چهلم ایشان را در منزل گرفتیم. در این مراسم شرکت‌کنندگان می‌دانستند برای چه آمده‌‌‌اند؛ سخنران هم می‌دانست برای چه سخنرانی می‌کند اما جرات نداشتند اسم این شهید را بر زبان آورند.  شهید نواب صفوی در غربت و با مظلومیت هرچه تمام‌تر شهید شد اما خداوند متعال آن چنان عظمت، ارج و ارزشی به او داد که بعد از ۶۰ سال از شهادتش، شما عزیزان برای او بزرگداشت می‌گیرید.